JAUNUMI
Māra Špicberga
11.07.2019
30.07. Dvēseles antropoloģija. Ja esi vasarā pilsētā, neturi dvēseli mūros! http://jardi.lv/?lapa=seminari#s33
Māra Špicberga
06.02.2019
27.02. Kāds ir tavs motīvs? Motivācijas diagnostika http://jardi.lv/?lapa=seminari#s36

Atpakaļ

A. Brūders. Komandu dienas un «ne - dienas»

30. jūlijs, 2010
http://www.db.lv/blogi-viedokli/blogi/arnolds-bruders/komandu-dienas-un-ne-dienas-226717


«Vadība vēlas noorganizēt kādu komandas pasākumu vai treniņu, taču budžets šim nolūkam ir mazs»- saka ne viens vien uzņēmuma personāla līderis- «Mūsu uzņēmuma vadītāji izlemj darīt «kaut ko ar komandu» pašu spēkiem- galu galā visi taču ir pabijuši kādos komandu treniņos, kaut ko no tā noteikti saprot un spēj izdarīt.»

Tā bieži top «komandu dienas», ko vairāk varētu nosaukt par «burziņiem»- tā teikt- izbrauksim pie ezera vai jūras, papeldēsimies, pacepsim gaļiņu un būs jau labi! Komanda būs kopā, būs motivācija, būsim saliedētāki. Tikai nereti vadītāji ir neizpratnē- šī «komandas diena» pārvēršas par savdabīgu «nedienu», jo uz to gandrīz vai piespiedu kārtā ļaudis jādzen! Iemesls gan labi saprotams- īstenībā komandas jau nav, katrs strādā vairāk vai mazāk pats par sevi, izpildot savus darba uzdevumus, nedz sagaidot, nedz sniedzot citiem kolēģiem kādu jūtamu atbalstu. Kaut kādi kopējie, uzņēmuma mērķi - «Ne mana cūka, ne mana druva!». Neviens jau tā īsti šos mērķus nav ne skaidrojis, nedz darbinieka viedokli gribējis dzirdēt. Nav īstu komandas darba tradīciju, komandas darba kultūras, iespējams, nav tāda uzstādījuma arī no vadītāju puses. Tad kāda jēga kopā burzīties ar mazpazīstamiem cilvēkiem? Lieks laika, nervu un līdzekļu tēriņš. Tāpat visu laiku būs jāuzmanās, ka kaut kur kaut kā «neiekrīt» ar kādu neapdomīgu frāzi vai rīcību, tāpat par apģērbu, dzeramo un ēdamo jārūpējas. Tad vēl kaut kādas muļķīgas spēlītes gribēs lai spēlē. Pat kārtīgi «iemest» nevarēs. «Baigi man vajag!»Daļai vadītāju, iespējams, trūkst labu komandas un vadības treniņu pieredzes, varbūt kādos no iepriekšējos gados piedzīvotiem komandu treniņiem viņi kā dalībnieki ir vīlušies. Iespējams, ka iepriekš ir nācies piedalīties tikai «trekno gadu» plašajās un krāšņajās uzņēmumu «sporta dienās», kam ir bijusi tikai attāla saistība ar komandas treniņu. Par «komandu dienām» un komandu treniņiem katram vadītājam ir izveidojies savs priekšstats, savs stereotips, iespējams- viedoklis, ka šādi pasākumi vispār ir lieka laika un naudas izšķiešana.Tālab arī iepriekšējās pārdomās par komandu pievērsos gan komandas efektivitātes, gan mērķtiecības jautājumiem. Katrs pasākums kaut kādu labumu noteikti dos. Ja vien tam būs bijis konkrēts mērķis, skaidrs uzstādījums. Ja tā ir vienkārši kopīga atpūta bez «darba tēmām»- labi. Sociālie kontakti un vienkārši kopīga atpūta arī ir vajadzīga lieta. Vien jāsaprot, kādā savas attīstības stadijā tā mūsu komanda pašlaik vismaz aptuveni atrodas un kāpēc to kopā saiešanu vajag. Tas ļaus labāk izvēlēties attiecīgo norises veidu un saturu.

Komandas treniņš un «komandas diena» kā atpūtas pasākums tomēr ir ļoti atšķirīgas lietas. Izmaksu ziņā, iespējams, «komandas diena- atpūta» pat var būt dārgāka nekā treniņš, jo bieži vien jādomā par atraktīviem vadītājiem, ļoti daudzveidīgām aktivitātēm, ēdieniem un dzērieniem, mūziku utt., kas nav lēts prieks. Protams, ja ir iekšējie uzņēmuma komandas talanti, kas to gatavi darīt darba pienākumu un samaksas ietvaros- ārkārtīgi labi! Komandas treniņa izmaksas ir atkarīgas no tā sarežģītības pakāpes. Treniņa pluss būs tas, ka būs rūpīgi pārdomāti treniņa mērķi, uzdevumi. Būs skaidri formulēts sagaidāmais iznākums jeb rezultāts. Būs veikta tāda vai citāda veida komandas situācijas izzināšana pirms treniņa. Būs izstrādāta tieši šai komandai atbilstoša programma, kas var būt gana daudzveidīga, netradicionāla, saistoša, interesanta, daudzslāņaina. Būs izvēlēta gan atbilstošākā norises forma, gan saturs, gan formāts. Būs treneru līdzatbildība par rezultātu. Būs secinājumi, atgriezeniskā saite, ja nepieciešams- padziļināta analīze, stipro un vājo komandas pušu apzināšana. Būs skaidri saprotamas tālākās komandas attīstībai nepieciešamās darbības un izmaiņu vajadzības. Būs ieraudzīti līdz šim nepamanītie talanti un līderi, izprastas neizmantotās iespējas, to realizēšanas ceļi. Daudzos uzņēmumos ir savi iekšējie treneri, kas treniņu metodiku pārzina perfekti- kāpēc gan viņiem neuzticēt ko šādu paveikt? Var jau arī pieaicināt tikai konsultantu, kas palīdz izveidot programmu, realizāciju veicot pašiem. Variantu ir daudz.

Kā rīkoties- izvēle ir komandu vadītāju ziņā. Tā vai citādi, bet ar savu komandu ir jāstrādā. Saka, ka vadītāja sasniegumu un veiksmes mērs ir tikai un vienīgi viņa komandas veikums un viņa komandas spēja mobilizēties un allaž būt lieliskā formā. 
Developer: Developped by Insbergs © Jardi, 2021. All rights reserved.
Designed by Evita Eidinta