JAUNUMI
Māra Špicberga
11.07.2019
30.07. Dvēseles antropoloģija. Ja esi vasarā pilsētā, neturi dvēseli mūros! http://jardi.lv/?lapa=seminari#s33
Māra Špicberga
06.02.2019
27.02. Kāds ir tavs motīvs? Motivācijas diagnostika http://jardi.lv/?lapa=seminari#s36

Atpakaļ

M. Špicberga. Kādu biznesu sākt – būtisks jautājums sev pašam

21. jūnijs, 2010
http://nekrize.lv/kadu-biznesu-sakt/

Stāsti par jaunajiem uzņēmējiem, kas uzdrīkstējušies krīzes laikā sākt īstenot savas idejas, ir ļoti iedvesmojoši. Tāpēc ir saprotams, ka arī cilvēkiem, kam sava uzņēmējdarbība agrāk nav pat sapņos rādījusies, pēkšņi sāk sevi urdīt ar domu – kāpēc gan nepamēģināt? Tiesa, bieži vien viss apstājas pie jautājuma „gribu sākt, bet nezinu īsti ko”. Kas ir šī jautājuma pamatā – vēlme pēc iespējas ātrākā (un varbūt pat vieglākā) ceļā tikt pie naudas, vai savs bizness tomēr ir kaut kas vairāk? Kāpēc mēs par spīti visam vēlamies „iet biznesā”? Savas pārdomas šajos jautājumos portālam Nekrize.lv uzticēja personības trenere, SIA Jardi Partneri partnere Māra Špicberga.

„Interesanti, ka pēdējā laikā, nereti nākas dzirdēt cilvēkus sakām: „Es gribu uzsākt kaut ko savu, tikai nevaru īsti izlemt ko.” Daļa cilvēku par sava biznesa iespējamu uzsākšanu šādā kontekstā ir runājuši visos laikos, tomēr tieši pašlaik šādu sakāmo nākas dzirdēt patiešām bieži.

Frāze „nezinu, ko uzsākt” ļoti spilgti raksturo situāciju, kurā liela daļa cilvēku atrodas patlaban. Tā ir drudžaina apziņa – kaut kas ir jādara. Un jādara visticamāk pašam, jo darbu neizdodas atrast vai vispārējā apjukumā vairs nav īstas izpratnes, ko īsti es varu un kur man pieteikties. Kā un kam mana pieredze noderētu pašreizējā situācijā, kas ir tik ļoti atšķirīga no tās, kurā esmu atradies ilgu laiku vēl pavisam nesenā pagātnē?

Atskārsme darboties ir pilnīgi pareiza, un vēlme „ kaut ko darīt” ir vairāk nekā apsveicama, un tomēr! Zināt, ka kaut kas jādara, un zināt, ko darīt, ir pilnīgi atšķirīgas lietas!

Brīdis pirms sava biznesa sākšanas ir patiešām izšķirošs un būtisks. Svarīgi ir saprast, kas patiesībā slēpjas vēlmē uzsākt ko savu. Vai tā ir pārliecība, ka savs bizness ir vispareizākais un, iespējams, vienīgais ceļš, kā realizēt savu ideju un kā īstenot savus mērķus un uzdevumus? Un vai tam ir nepieciešamie priekšnosacījumi – aicinājums un prasme, kas ļauj apgalvot – tas ir mans ceļš; es zinu, ka agrāk vai vēlāk es vienalga to uzsāktu; man tas jādara, jo nekas cits man nepadodas tik labi un nesagādā tādu gandarījumu; es redzu, ka tas ir cilvēkiem vajadzīgs, un es zinu, kā to paveikt savādāk un labāk nekā citi.

Tā varētu turpināt vēl un vēl. Svarīgi neaizmirst vēl vienu ļoti būtisku lietu – vai es varu teikt: „Es zinu, ka ar šo biznesu varēšu nopelnīt savai dzīvei nepieciešamo, tas man dos iespēju attīstīties un, kas vēl svarīgāk – dos ieguldījumu apkārtējai sabiedrībai.”

Ja tā – uz priekšu! Un ieguldījumam nav jābūt miljonos mērāmam. Tas var būt viens sakopts stūrītis pilsētā, tas var būt gudrs, izšķirošs padoms, tas var būt laimīgs bērna smaids vai atjaunots pulkstenis ar dzeguzi. Tas viss ir vērtējams kā ieguldījums vispārējā attīstībā, kā posms loģiskā esības plānā.

Tas, uz ko aicinu, ir izvērtēt jautājumu tieši no šāda skatu punkta – VAI uzsākt kaut ko savu un KO uzsākt.

Nespējot atbildēt uz šiem jautājumiem, iespējams jākonstatē, ka nav pienācis īstais brīdis savam biznesam. Var gadīties, ka vēlme pēc kaut kā sava ir vēlme „nebūt atkarīgam”, „būt noteicējam”, „nepieļaut sevis sāpināšanu”, bailes „būt nederīgam un noraidītam”. Šādi iemesli nav labvēlīgi sava uzņēmuma dibināšanai un visticamāk neļaus attīstīties un darboties ilgtermiņā, jo paši par sevi ir īstermiņa apstākļi, šī brīža situācijas produkti, kas pretēji talantam, aicinājumam, prasmēm un pieredzei nav pastāvīgi, neatņemami un radoši, bet ir mainīgi, destruktīvi un ārdoši.

Protams, pastāv iespēja, un ļoti liela, ka visi iepriekš uzskaitītie priekšnosacījumi šķiet „nebūtiski” un „no reālās dzīves tālu stāvoši”. Jā – šādi jautājumi atšķiras no „tradicionālā” patērētāju sabiedrības kritēriju izvērtējuma, kur svarīgākais ir jautājums par iespējamās peļņas apmēriem. Tomēr godīgas atbildes uz tiem palīdz dzīvot saskaņā ar sevi, atrast motivāciju savam darbam un attīstībai arī tad, kad „lielā peļņa” ir zudusi. Tās palīdz gūt iedvesmu un prieku, sniedz cerības un gandarījumu, pārliecību par saviem spēkiem un drosmi.

Un – pilnīgi noteikti – tās palīdzēs atrast atbildi uz šobrīd aktuālo jautājumu: „Es gribu uzsākt kaut ko savu, tikai nevaru īsti izlemt ko."


 
Developer: Developped by Insbergs © Jardi, 2021. All rights reserved.
Designed by Evita Eidinta